“Creative your art” – Anruitai

Hakkımızda

Özgür Düş Platformu, kendisi de geçmişinde maladaptif hayal kurma bozukluğu ile mücadele etmiş olan Psikolog Çağla Altıntaş önderliğinde kurulmuştur. Küçük bir ekip ve destekleyen psikologlar ağından ibaret olan platformumuzun amacı, toplumda sıkıntılarına destek arayan çok sayıdaki kişinin aradıkları yardıma ulaşmalarını kolaylaştırmak, güvenilir bilgi yoksunluğunu bir nebze telafi etmektir.

Gerek The International Consortium for Maladaptive Daydreaming Research dahilindeki akademisyenler, gerek yakın çevredeki pek çok değerli ruh sağlığı profesyoneli de araştırmalarını, fikirlerini ve uzmanlıklarını sunarak katkıda bulundular. Türkiye online maladaptif hayal kurma komünitesinden Gündüz Düşçüleri de emeklerini paylaşmaktan sakınmadılar; linkte podcast olarak kayıtlarına ulaşabileceğiniz soru cevap ve dayanışma atölyelerimizde içeriklerimize yön verdiler, sık sorulan soruların doğru seçilmesi ve ihtiyacı doğru hedeflemesi açısından da geri bildirimlerini sunmayı sürdürüyorlar. Her birine içtenlikle teşekkür ediyoruz.

Psk. Çağla Altıntaş – Kısa Özgeçmiş

2012’de Ege Üniversitesi Psikoloji Anabilim Dalı’ndan aldığı lisans eğitimini tamamlamıştır. 2013’te Bursa’da özel bir Yetişkin Zihinsel ve Ruhsal Engelli Bakım Evi’nde ve yine özel bir İşitme Engelliler Merkezi’nde psikolog olarak çalıştıktan sonra, 2014 yılında Bursa Altı Nokta Körler Derneği’nde gönüllü psikolojik danışmanlık yapmıştır. 2015’ten beri özel şirketlerde Organizasyonel Psikolog olarak danışmanlık ve İnsan Kaynakları Yöneticiliği rollerinde bulunmuştur. Temmuz 2020’den beri Maladaptif Hayal Kurma Bozukluğunun kamuoyunda ve ruh sağlığı profesyonelleri arasında bilinirliğini arttırmak amacıyla kurduğu Özgür Düş online platformunun yönetimini yapmaktadır.

Çağla Altıntaş, MD hakkında araştırmalar ve çalışmalar yapan uzmanların toplandığı International Consortium for Maladaptive Daydreaming Research iletişim halkasına dahildir. Dünyanın pek çok köşesindeki araştırmacılar ve gönüllülerle iletişim halinde halkı bilgilendirme çabalarını sürdürmektedir.

Bireysel Psikolojik Danışmanlık Hizmetleri
Maladaptif Hayal Kurma Bozukluğu
Ergenlikte Özgüven
İlişki Dinamikleri
Depresyonla Baş etme

Sertifika ve Eğitimler
WISC-R Çocuk Zeka Testi Sertifikası
Çocuğa Saygı ve Özgüven Gelişimi Eğitim Sertifikası – Üstün Dökmen, 2011
Çocuklarda Mahremiyet Eğitimi Sertifikası – HIFA Eğitim, 2020
Psikolojide Kişinin Anlam Arayışı Atölyesi, İzmir

Sayın meslektaşlarım ve sevgili hayalperestler,

Ortaokul sıralarında hayal gücümün hayatımı sabote etmeye başladığını fark ettiğim yıllarda, bu sorunla baş etmekte tamamen yalnızdım. Yardım istediğim profesyoneller ya bunun bir sorun olduğunu kavrayamıyorlardı, yada bana sunabilecekleri bir çözümleri yoktu. Tam o sıralarda ilk kez literatürde adı geçen ‘Maladaptif Hayal Kurma’ kavramı yıllar sonrasına kadar fark edilmeyecek ve hak ettiği ilgiyi görmeyecekti; benim yardımıma da yetişemeyecekti.

Biraz şans, biraz da biz maladaptif hayalperestlerin seyrek yakaladığı sorun çözme kararlılığıyla, sorularımın cevaplarını kendim bulmak için psikoloji eğitimine yöneldim. 2005 yılında akademik içerikleri taramaya başladığımda, söz konusu ilk makale, benim gibi acemi bir öğrencinin karşısına çıkmayacak kadar ücra bir köşedeydi, hâlâ doğru kişilerce fark edilmeyi bekliyordu. Kendi sorunumu tanımlayabilen, başka örnekler gösterebilen hiçbir kaynak bulamadım. Literatürdeki hayalgücü ve hayal kurma ile ilgili içeriklerin seyrekliğine bakılırsa, benden başka kimsenin hayal dünyası gerçek yaşamını yutmaya çalışmıyor olabilirdi.

Sorunu kendime has olarak ele aldığım, eğitimimin sunduklarını zorlukla durumuma uyarladığım, öğrenci acemiliğiyle, el yordamıyla kendi çaremi üretmeye çalıştığım, ama sonunda beni ışığa götüren o zor yılları unuttuğumu sanıyordum. 2020 baharında kendiliğinden oluşmuş olan destek komünitelerini ilk kez fark ettiğimde, o karanlık dönemin anıları ve geçmişte kalan duyguları zihnimin derinliklerinden tekrar kendini gösterdi. ‘Sonunda sorunumun adını biliyorum!’ diyerek gruplara katılanların yaşadığı rahatlamayı nasıl da aradığımı hatırladım; ‘Bugüne kadar kendimi yapayalnız, diğerlerinden saklanan bir ucube gibi hissediyordum.’ diyenlerle paylaştığım yalnızlığı ve aşağılık duygusunu hatırladım; ‘Asla hayatım hayal ettiğim gibi olmayacak’ diyenlerin umutsuzluğunu, durmadan dibe çeken depresyonunu hatırladım; çaresizce, umutsuzca soruların cevaplarını arayanlarda kendi gençliğimi gördüm… Ve o cevapları parça parça söküp bulduğum günleri bir de geriye bakarak değerlendirdim. Ve tarif edilemez büyüklükte bir umut ve sorumluluk duygusuyla fark ettim ki, bugünlerden sonra hiç kimse, benim geçtiğim karanlık yoldan yalnız ve yardımsız geçmek zorunda kalmayabilir!

Hala gidilecek yolumuz var, ama o yolu görebiliyoruz. Ruh sağlığı profesyonellerinin tabandan büyüyen talebi fark etmesi, tanı kitaplarında bu önemli sorunun yer bulması sadece zaman meselesi. Bu müjdeli günleri getirdikleri için, başta Eliezer Somer olmak üzere, araştırmalarını tam hız sürdüren tüm akademisyenlere, bu nesillerdir görmezden gelinmiş sorunun fark edilmesi için kahramanvari kararlılığını ve emeğini ortaya koyan Jayne Bigelsen’a içtenlikle teşekkür ediyorum. Bu projeye desteğini sonuna kadar sunan, umutsuzlukla savaşlarında bilgece birbirlerine tutunan, hatta kendi acılarından başkalarına yardım araçları yaratan online komünitelerdeki tüm dostlarımı da buradan saygı ve takdirle selamlıyorum.

Hayallerimizin de gerçekliğimizin de umut dolup taştığı günlere, sevgiyle,

Çağla ALTINTAŞ, 21 Eylül 2020, Bursa